Na pomoč, prebavne motnje!

viroza črevesje Jul 27, 2024

Kako si pomagati pri prebavnih motnjah, ki se nenadoma pojavijo kot driska, bruhanje in krči v črevesju? To so pogosti znaki črevesne viroze. Težave se pojavljajo največkrat poleti, na potovanjih, zaradi zastrupitev in sezonskih diet. Možne pa so tudi v drugih letnih časih. Poglejmo, kako do tega pride in kako si pomagati.


Zastrupitve s hrano na potovanju

Poleti pride do prebavnih motenj deloma že zaradi potovalne utrujenosti in spremembe okolja. Na potovanju jemo mimogrede in ne nujno kvalitetno. Včasih ne vemo, kaj točno smo jedli in kako dolgo je hrana nekje stala. Ne vemo niti, s kakšno vodo je bila pripravljena in ali je voda čista in pitna.

Prebavnje motnje so lahko posledica blage ali močne zastrupitve s hrano in vodo. Včasih se pokažejo s prehodnimi znaki, ki trajajo le nekaj ur, morda dan ali dva. V hujših primerih, ko so na zaužiti hrani že dlje časa potekali gnitni mikrobni procesi, pa so črevesne okužbe resne in lahko trajajo več tednov.


Posledice radikalnih diet

Če ste nedavno radikalno spremenili prehrano ali če na dopustu jeste bistveno drugače kot doma, denimo začnete z dieto (npr. prehod na presno hrano, post, sezonsko razstrupljanje), morda ne gre za to, da bi bila hrana pokvarjena. Nasprotno, morda je boljša, celo izvrstna! Toda črevesna flora na to ni prilagojena. V črevesju ni dovolj mikrobov, ki znajo novo hrano prebaviti, saj se vse dogaja prehitro. Driske so pogosta posledica radikalnih diet.


Hitra hrana ni zares hitra

Poleti je več prebavnih težav tudi zaradi nenadnega znižanja adrenalinskega življenja. Manj dela v službi, kratek oddih ali daljši dopust, prinesejo želeni počitek. Počitek pa je za telo priložnost, da odstrani tisto, kar tedaj, ko je bil človek nenehno v pogonu, ni moglo odstraniti.

V telesu se skozi mesece na razna mesta varno spravljajo odpadki, ki jih ni mogoče izločiti. Kopičijo se odmrle celice. Telo vstran potiska neprebavljene ostanke hrane in neizločene strupene snovi.

Še posebej se kopičijo ostanki industrijsko procesirane hrane, ki je slabo prebavljiva. Popularna "hitra hrana" je vse prej kot hitra! Kupiti in pojesti jo je resda mogoče na hitro, toda njena prebava, vsrkanje in izločanje odpadkov so počasno in sila naporno delo.

Ko gremo na počitnice in telo varčuje z energijo, se odpre možnost, da se posledice dolgotrajnega uživanja "hitre hrane" začno razreševati. Driska je priročen ukrep.


Bakterijski in virusni procesi

Včasih telo uporabi bakterije, da pojedo odmrla tkiva in razgradijo odpadne snovi. Včasih telo uporabi virusni proces, ki zajame želodec ali črevesje. Celice se razgradijo s pomočjo bakterij ali virusov, odpadki pa se izločijo v medcelični prostor. Telo nato v medcelični prostor pošilja veliko vode. V tej vodi so hranila in ta voda odpadne in strupene snovi razredči, da ne bi poškodovale zdravih celic.

Nato se odprejo kanali izločanja. Toksična "voda" izstopa skozi gornjo pot z bruhanjem, spodaj z drisko, več je neprijetnega potenja. Telo mora nevarne snovi čim hitreje izločiti.

Proces porablja ogromno energije. Človek oslabi. Lahko je precej izčrpan. Lahko dehidrira, če nima dovolj podpore s tekočino in naravno pripravljeno, predvsem tekočo hrano, ki nadomešča izgubljeno vodo.

Reševanje črevesnih težav

Najprej je treba ugotoviti, ali z dietami in protokoli sami sprožate kakšne motnje v prebavi. Če obstaja verjetnost, da se je to zgodilo, je treba takoj prenehati.

Če ste delovali proti sebi, ali če sumite na zastrupitev s hrano, ali če je za vami zelo stresno obdobje, tega za nazaj ne morete spremeniti. Lahko pa se zaveste, da telo potrebuje mir in čas. Posledice morda ne bodo mimo v enem dnevu. Prebavila potrebujejo čas, da se se po bruhanju ali daljši driski obnovijo.


Obnova poškodovane sluznice

Obnova prebavil pomeni, da mora telo zaceliti strukture, ki jih strupene snovi poškodujejo, in preplastiti sluznice. V ljudski medicini so na Slovenskem to od nekdaj počeli s kokošjo juho ali obaro. S tem je bolnik prejel toploto, ki je pohitrila izločanje in povečala pretok hranil do celic. Bolnik se je dobro hidriral, dobil je minerale (elektrolite), ki sta jih bruhanje in driska izčrpala. Z maščobo v juhi so se preplastile prebavne stene, da se je sluznica laže obnovila.

Poleg vseh vrst juh, v katerih je vedno tudi nekaj maščob, lahko kot podporo uporabljamo tudi te doma pripravljene jedi in napitke:

  • Mehko kuhana jajca
  • Maslena juha z jajcem (prežganka)
  • Čebulna juha z jajcem
  • Jajčno-medeni zmešanček (šato)
  • Medeno-maslene kreme na žličko
  • Blaga limonada z nesegretim medom
  • Domače surovo sveže / kislo mleko
  • Sveže iztisnjen korenčkov sok
  • Riževa ali lanena sluz in drugo

To ni seznam hrane, ki jo morate jesti. Če neke hrane ne prebavljate dobro ali je doslej niste jedli, prebavne motenje niso primeren čas za eksperimentiranje s to hrano.


Glina ali aktivno oglje

Nekateri si pomagajo še s pitjem gline. Drugi prisegajo na aktivno olje. Tretjim morda pomaga silicijev gel, ki deluje kot nadomestek izgubljene sluznice. Če so motnje blage, morda ne boste potrebovali nič od tega, saj ima že podpora s preprosto prvinsko hrano na gornjem seznamu dobre rezultate.

Moja izbira za težje situacije je kakovostna slovenska glina. Glina je bogata s silicijem in ob namakanju postane viskozna. Prek stene prebavil naredi spolzek film in pomaga odstraniti odpadke (podrobnosti v blogu Zakaj pijem glino).  

Običajno pijem še jajčne napitke z nesegretim medom, saj med hitreje celi notranje rane. Medeni napitki mineralizirajo in nekoliko pospešijo izločanje, ker je med blago odvajalen, zato pohitrijo konec bolezni. Driska je proces, ki je fiziološko koristen, kadar ni pretirano izčrpavajoč.


Hana ki učvrsti blato

Driske ne ustavljam. Podprem jo s hrano, ki učvrsti blato. To so vse oblike surovih sirov in surova skuta, oreščki, rozine, datlji in drugo suho sadje. Nekaterim pomagajo borovnice, banane in korenje, drugim malo kakovostne črne čokolade.

Človek ob prebavnih motnjah potrebuje potrpljenje. Varčevanje z energijo je ključno, če hočemo, da se prebavila hitro obnovijo. Menim, da za poselitev črevesne flore ni nujno jemanje prehranskih dopolnil probiotikov. Sama jih ne kupujem, saj se mikrobi najhitreje poselijo nazaj iz prvinske hrane.

Črevesje je spet zdravo, ko je prebava mirna in lahko jemo skoraj vso neprocesirano hrano.


Želite vedeti več o obnovi prebavil? Kaj črevesje dela, kako se ruši in kako podpiramo proces obnove, najdete v videih in e-knjižicah mini tečaja Sooči se s prepustnim črevesjem tukaj.


Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.