Ali je vsak med primeren in dovolj kakovosten za samozdravljenje?
Presenečena sem bila, ko sem skozi leta samozdravljenja ugotovila, da ni tako.
Odkar sem 2011 objavila prve članke in raziskovalno poročilo o o nesegretem medu, kmalu za tem pa še knjigo Domači med kot hrana in zdravilo , ves čas dobivam to vprašanje.
Odgovor je na prvi pogled preprost: Če želiš izvorno zdravilno moč, najmočnejše učinke, potem kupi takšen med, ki ga nikoli niso segrevali, niti do 40 stopinj (zato, da bi preprečili ali razbili naravno kristalizacijo).
Nato ljudje vprašajo: "Mojca, kateri čebelar pa ima takšen med?"
Tudi ta odgovor je preprost: Skoraj vsak dober čebelar ga ima. Če pravilno vprašaš in poveš, kaj točno želiš, ga tudi dobiš. Kajti dobrih čebelarjev je v Sloveniji povsod dovolj.
V praksi se stvari zapletajo, ker gre za vprašanje zaupanja. Z obeh strani.
Dober čebelar si želi kupca, ki o medu vsaj nekaj malega ve, predvsem to, da kristaliziran (strjen) med ni pokvarjen!
Ljudje neredko neupravičeno namigujejo, da je kristaliziran med »najbrž zmešan s sladkorjem«.
Nekateri kupci mislijo, da je bela plast na strjenem medu plesen, dejansko pa je povsem naraven in okusen pojav, "medeni cvet".
Fino je tudi, če veš, da medu, ki je že kristaliziral, ni treba utekočinjati, preden ga zaužiješ. Nasprotno, dobro je, da tega ne delaš.
Ozaveščen kupec si seveda želi, da čebelar v panje ne daje strupenih zdravil za zatiranje zajedalcev in da ne trdi, da je med nesegret, ko ga je »čisto malo« stalil v grelni komori, da ga je laže natočil v kozarce (češ, temperatura do 40 stopinj nič ne spremeni, to je uradno "dovoljeno" in kupcu tega ni treba niti vedeti). Tak med zame nima več prave moči za samozdravljenje. Kot hrana je še ok, zato ne pametujem, da to ni v redu. Kupim pa ga vseeno ne.
Poglejmo, kako prideš do pravega nesegretega slovenskega medu:
Spoznaj bistveno razliko med tekočim medom, ki ga čebelarji točijo v sezoni od maja do avgusta, in med strdjo, to je med, ki je že naravno kristaliziral.
Za prvi pogovor je dobro vedeti:
Poslušaj, pusti si kaj povedati in se kaj novega naučiti.
Če vse to vprašaš, dobiš odgovore, mnenja, kdaj tudi nasprotovanje.
Vklopi svoj notranji glas. Je to, kar sliši, to, kar ti želiš? Čutiš zaupanje? Imaš občutek, da ti kaj prikrivajo?
So ti rekli, da je do 40 stopinj zagotovo popolnoma v redu? Ne dobiš jasnega odgovora glede segrevanja medu? Previdno. Išči naprej.
So se razveselili kupca, ki pozna razliko med nesegetim medom in (sicer še kakovostnim) medom, segretim do 40 stopinj, ki pa je vendarle že spremenjen? Ti je čebelar celo zaupal, da tudi sam uživa le nesegret med, nekaj kozarcev pa ga sproti pač stali, ker ljudje tako hočejo? To je to.
Če si dvomu, vprašaj: »Ste torej to vrsto medu utekočinili ali je natanko takšen, kot pride iz panja?«
Vedno kupujem med, ki ima neokrnjeno zdravilno moč in ni bil deležen segrevanja. Izogibam se medu, ki so ga segrevali do 40 stopinj in mu tako že spremenili naravne lastnosti ter potek kristalizacije.
Nobena temperatura segrevanja mi ni sprejemljiva (niti 38 ali 37).
Zakaj je tako, z vsemi strokovnimi in znanstvenimi viri poišči v knjigi Domači med kot hrana in zdravilo.
V njej najdeš odgovore:
Uporabljaj nesegreti med in v preprostih vsakdanjih receptih in dvigaj svoje zdravje.
Za 2 kozarca:
50% Complete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.