Gotovo vsak pozna koga, ki ima zdravstvene težave, povezane s hormoni. Hormoni so signalne molekule, zgrajene pretežno iz holesterola, ki nastajajo v žlezah z notranjim izločanjem in urejajo vse procese v našem telesu.
Bolezni in stanja, povezana s hormonskim neravnovesjem, so sladkorna bolezen, težave s ščitnico, sindrom policističnih jajčnikov, endometrioza, težave s plodnostjo, kronična utrujenost, nespečnost, prekomerna teža in drugo ...
Ni naključje, da pojavnost zgoraj naštetih težav strmo narašča. Eden od vzrokov (nikakor ne edini) so hormonski motilci. To so molekule, ki za razliko od nam lastnih hormonov nastajajo zunaj telesa. Lahko so sintetični, torej umetno pridobljeni ali naravni.
Kako pridejo v nas?
Na veliko različnih načinov. Lahko pridejo preko kože, lahko jih vdihnemo, pojemo ali popijemo.
Kaj naredijo v telesu?
Ko vstopijo v telo, se vežejo na receptorje, ki so namenjeni našim lastnim hormonom, ali pa delujejo podobno kot naši lastni hormoni in posledično porušijo precizno hormonsko ravnovesje, ki ga potrebujemo za zdravo in harmonično življenje.
Izogibaj se teh motilcev
Največ hormonskih motilcev najdemo v naftnih derivatih, ki so sestavni del kozmetike, in v plastiki.
1. PARABENI
Parabeni so najbolj znani hormonski motilci, ki jih najdemo v šamponih, kremah, milih, ličilih... Pogosti so tudi v otroški kozmetiki. Imajo vlogo konzervansa.
2. POLIETILEN GLIKOL (PEG) DERIVATI
Najpogostejši PEG derivat je natrijev lavreat sulfat (SLS, SLES). To je sestavina v otroških šamponih, ki ob stiku z očmi ne povzročajo solzenja.
3. FORMALDEHID
Tudi formaldehid se uporablja kot konzervans v kozmetični industriji. Poleg tega, da je hormonski motilec, draži sluznice in povzroča alergije.
4. PARFUMI IN DIŠAVE
Parfumi in dišave, tako samostojno kot sestavina drugih kozmetičnih preparatih, lahko zelo negativno vplivajo na hormonski sistem. Tudi zato, ker z vdihanjem, preko pljuč, pridejo naravnost v krvni obtok.
5. KREME ZA SONČENJE
Kemični UV filtri v kremah za sončenje kot so oksibenzon, avobenzon, oktinoksat, oktisalat, homosalat in oktokrilen so zelo močno in škodljivi motilci za človeka in za okolje.
6. FLOUR
Ta najbolj kontroverzna sestavina klasičnih zobnih past spada med hormonske motilce. Fluor v nekaterih državah dodajajo v javne vodovode.
7. FTALATI IN BISFENOL A (BPA)
Dve toksični kemikaliji, ki sta pogosto dodani plastiki, se izločata ob višjih temperaturah in s staranjem plastike. Ftalati se nahajajo tudi v kozmetiki pod imenom parfum, BPA pa v notranjih premazih konzerv.
8. DIOKSIN
Dioksin je stranski produkt barvanja papirja in blaga ter beljenja bombaža.
9. PERFLORIRANE SPOJINE (PFC)
Najbolj znana perflorirana spojina je teflon, iz katerega so premazi proti prijemanju, na posodi. Ob segrevanju nastajajo teflonski toksični hlapi, ki jih najprej vdihujemo, nato pa še pojemo. PFC je tudi sestavni del nepremočljivih plasti na oblačilih.
10. SINTETIČNI HORMONI V HRANI
Pri industrijski reji živali se za optimizacijo pogosto uporabljajo sintetični hormoni, ki se potem v mesu, mleku ali jajcih znajdejo na našem krožniku.
11. FITOESTROGENI
So estrogenu podobne substance, ki jih najdemo v soji, lanu, hmelju, kavi, ginsengu, sezamu, grškem senu, alf-alfi... Lahko so tudi na žitih kot izloček nekaterih plesni.
12. PESTICIDI, ŠKROPIVA, LAKI, TEŽKE KOVINE...
Hormonski motilci so raznovrstna škropiva, pesticidi, herbicidi, insekticidi, laki, težke kovine (posebej živo srebro in svinec) ...
Naš seznam bi se lahko še kar nadaljeval in nadaljeval.
Kaj lahko storimo?
Škodljive snovi, ki imajo negativen vpliv na hormonski sistem in na vse vidike življenja, najdemo praktično povsod. Toda z nekaj znanja, pozornosti in previdnosti se jih lahko vsaj do določene mere zagotovo modro izognemo.
Preveri predloge, kako to narediti:
Te modrosti že leta vključujem v svoje življenje in s tem ohranjam boljše zdravje.
Posebej pomladi in poleti, ko so telesni pretoki najmočnejši in žleze bolj dejavne, zelo pazim tudi glede kozmetike. Na kožo v glavnem dajem, kar lahko jem - z izjemo nekaj ličil.
Kako pa potem prebrodim poletje brez sončnih krem? Spoznala sem, kako podpreti kožo brez njih in kako obenem polniti zaloge vitamina D brez uporabe prehranskih dopolnil.
Če želiš hitro, brez dolgotrajnega raziskovanja (ker sem to opravila že jaz) imeti te informacije pri sebi, ti priporočam eknjigo OGNJEVARNI VODIČ ZA SONČENJE. Odpri tukaj.
50% Complete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.