Glavobol na obisku: prvinske rešitve

glavobol glina migrena Feb 23, 2022

Glavobol je pogosta težava in neprijetno stanje, ki človeka onemogoči ali mu vsaj zelo oteži opravljanje vsakdanjih nalog. Posebej pomladi, ko se narava prebuja, in jeseni, v obdobju virusnih obolenj, se z glavobolom soočajo mnogi, ki se z njim sicer redko srečajo.

Nisem posebej nagnjena h glavobolom, a vendar se včasih ta nepovabljeni gost ustavi tudi pri meni na obisku. Kaj takrat naredim? Imam nekaj ukrepov in predlogov, ki jih delim z vami. 


Kdaj se glavobol pojavi

Vsi poznamo glavobole, ki so posledica prehladnih obolenj, zamašenih sinusov ali sistemskih virusnih procesov, kot je gripa, ki zajamejo celotno telo in nas položijo v posteljo. Toda to niso edini sprožilci bolečin v glavi. Ugotovila sem, da je pri meni glavni razlog za pojav povišan adrenalin, torej pregreto telo, po domače povedano pa bi temu lahko rekli stres. Stres pride od prehitrega tempa življenja, pa tudi prek težkih zaksrbljenih stresnih misli in temnih čustev. Zato imajo glavobol tudi ljudje, ki niso bili fizično preobremenjeni, ampak se le težko pomirijo znotraj, v sebi.

Sprožilci

Ob dobrem samoopazovanju človek prepozna svoje sprožilce glavobolov, saj se ti radi ponavljajo iz ene epizode v drugo.

Poleg naštetih pa so sprožilci pogosto še naslednji: dehidracija, demineralizacija, umetna svetloba, daljša izpostavljenost klimatskim napravam, neprespanost, bližajoča se menstruacija, preveč sončnih žarkov, ...

Sprožilec ≠ vzrok

Mnoge ljudi skrbi, da glavobol pomeni kakšne nevarne mikrobne ali kronične procese, toda to ni nujno.

Mnogi ljudje o glavobolu danes razmišljajo bolj kot o izločanju strupenih snovi iz glave. V telesu se kopičijo bremena, ki se ne morejo vedno odstraniti sproti, zato se lahko odstranijo nekoč kasneje.

Če odpadne in strupene snovi preobremenijo žile in limfne poti, lahko to povzroča bolečine in simptome, med drugim tudi napetost v glavi.

Predstavljajte si, da je limfni sistem telesna kanalizacija, ki ves čas hrani telo in obenem iz celic posrka odpadke ter jih odstranjuje. Če je odpadkov preveč, lahko limfne poti in limfna križišča (bezgavke) postanejo slabo pretočni. Odpadne tekočine se ne morejo izločati učinkovito, morda je kje zamašeno ali zastalo in telo trpi.


Naloga limfe

Glavna naloga, ko se glavobol že pojavi, je pomagati si pri čim hitrejši odstranitvi odpadkov. Ker vemo, da se odpadki iz telesa izločajo s pomočjo črevesja, izločal in kože, vse to pa temelji na pretoku limfnega sistema, smo korak bližje odgovorom, kaj lahko storimo in kako naj si pomagamo.


Pijača in hrana

Svoj najpomembnejši napitek za odpravo glavobola sem opisala že v enem od prejšnjih blogov. Recept najdete tukaj. Naj ponovim, da gre za  napitek iz naravne mineralne vode, z malce domačega jabolčnega kisa, majhne količine citrusov (opcijsko) in nesegretega medu. Za večji učinek dodam še eno žlico cvetnega prahu, saj ima naravno protibolečinsko delovanje (če cvetnega prahu niste vajeni, začnite z eno žličko).


Pitje gline

Na mojem seznamu stvari je občasno tudi pitje gline. Glina pomaga vezati strupene snovi in dodaja minerale. Gline ne pijem v tedenskih ali 21-dnevnih kurah, ampak le takrat, kadar je kaj narobe. Več o glini in njenem delovanju na tej povezavi.


Pitje gline

Glavobole lahko pomagajo umirjati tudi neprocesirane maščobe. Uporabljam na primer masleno-medeno kremo, kar preprosto pomeni, da zmešam pol žlice surovega masla ali nerafiniranega kokosovega olja s pol žlice nesegretega medu. To jem po žličkah, eno žličko na 20 do 30 minut ali po potrebi. Vmes si naredim več prvinskih napitkov, opisanih zgoraj in prikazanih na spodnji sliki.


Masaža

Če bolečina ne popušča, je naslednja stvar, ki se je lotim, samomasaža. Masiram si lasišče, čelo, obraz in vrat. To počnem v postelji ali pod toplim tušem, z roko in lufa gobico, z mehko krtačo ali kakim drugim pripomočkom.

Obraz si popršim z vodo in nežno vitram kakšno naravno olje. Podobne masaže se poslužim tudi v primeru bolečega v vratu. Ta je pogost spremljevalec glavobolov, saj so v vratu številne bezgavke.


Kopeli

Če se počutje ne bi izboljšalo, je moj naslednji korak kakšna kopel. Pomembno je, da voda ni prevroča, saj to glavobol pogosto poslabša. Naj ima vendarle par stopinj več od telesne temperature. V vodo dodam pest ali dve gline, lahko tudi domač jabolčni kis ali morsko sol. Vse to izboljša odstranjevanje odpadkov prek kože v vodo. V kopeli ne ostanem  več kot 30 minut, saj sem si s pregrevanjem telesa kdaj glavobol že tudi poslabšala.


Počitek

Ne glede na to, kaj najbolj pomaga, ne spreglejmo pomembnega sporočila, ki ga prejemamo prek glavobola. To sporočilo se glasi: "Potrebuješ odmik in počitek, preveč je vsega!" 

Počitek ne pomeni, da se zleknemo na kavč in gledamo v ekran. Pogosto bo že knjiga preveč. Zaprimo raje oči in počasi globoko dihajmo. Če gre, zaspimo

Ne povozimo svojega notranjega glasu, ki nam govori, kako bi morali spremeniti življenje. Ne recimo: "Ne, to se ne da, ne danes, ne še zdaj ..." Bolečina je najbolje usposobljen zdravilec, kar jih obstaja.


Preprečevanje glavobola

Manj odpadkov, manj stresa, počasnejše življenje pomeni manj glavobolov. Spremembe ne pridejo čez noč, postaviti je treba izboljšane vsakdanje rutine.

Če želite izvedeti več o napitkih, s katerimi pričenjam svoja jutra, da se hitreje in bolje izločajo odpadki prejšnjega dne, in s katerimi si pomagam tudi ob glavobolih, vpišite svoj e-mail v to povezavo in vzemite e-knjižico Napitki za energično jutro. Vaš e-mail je varen, ne delim ga z nikomer. S prevzemom knjižice se prijavite tudi na moje nedeljske zapise (seveda se lahko kadar koli tudi odjavite).

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.